האתגרים שבעיצוב מטבח לבן

אם בשילוב אלמנטים מחוספסים וגולמיים בהשראת העיצוב הכפרי או דווקא במראה מודרני נוסח מינימליזם שוודי, נראה שטרנד המטבחים הלבנים פנים רבות לו, והוא כאן כדי להישאר אך לצד הפרקטיות והקונצנסוס שביופיו ישנם לא מעט אתגרים בדרך אל המטבח הלבן המושלם.

הפופולריות של מטבחים לבנים עולה בשנים האחרונות ולכך כמה סיבות. מטבח לבן משדר חזות יוקרתית ונקייה וכמו כן מהווה סביבת עבודה פרקטית ונוחה לאורך זמן, נוסף על כך מטבח לרוב יהיה בעל עיצוב ניטרלי וכזה שקולע לטעמם של רבים ולפיכך יכול להוות יתרון כאשר נכס הבית מיועד למכירה או השכרה. מטבח לבן יכול ל'חיות בשלום' עם סגנונות עיצוביים רבים, החל מסגנון כפרי המתאפיין בקווים דקורטיביים ואווירה רומנטית, ועד מטבחים בסגנון מודרני עם מראה מינימליסטי והשפעות יפניות ושוודיות. החלטתם ללכת על מטבח לבן בביתכם? הנה כמה טיפים שיעזרו לכם בתהליך העיצוב:

 1. חומר הגלם במרכז הבמה- כידוע מתחום האופנה, גוונים לבנים הם לא בדיוק הצבעים הכי סלחניים שיש, וגם לא תמיד הכי מחמיאים. לבן הוא צבע מדגיש ונוטה לחשוף פגמים במקום לחפות עליהם. חישבו על ג'ינס לבן או שמלה, אלו פריטי לבוש שידגישו את כל אזורי הגוף ולא רבים המעומדים שיצליחו לשאת פריט לבוש זה בהצלחה מרובה. בדומה לתחום האופנה, כך בתחום עיצוב הפנים- בחירה בצבע לבן כמוטיב מרכזי בעיצוב החלל תהייה כמו לכוון זרקור של תאורה במרכז הבמה כאשר השחקן הראשי הוא חומר הגלם וזו הסיבה שהוא חייב להראות במיטב. אם בחומרים כהים קל יותר לעשות פשרות על טיב החומר, עם צבע לבן ותת הגוונים שבו- אין רחמים. כאשר עיצוב החלל מתאפיין בגוונים בהירים, ואחת כמה וכמה במטבחים לבנים חומר הגלם ורמת הגימור שלו כמו העץ של הארונות, משטחי העבודה והשיש של הריצוף כולם חייבים להיות עשויים ללא דופי ועם גימור לא פחות ממעולה.
 2. שולחן מטבח לבן

  בחומר הגלם אין פשרות, התמונה מתוך אתר אבן קיסר

 3. סטיילינג בצבע– מטבח לבן עשוי לשדר מסר של יוקרה וניקיון אך גם יכול לקבל פרשנות פחות רצויה של ניכור וקור. זו הסיבה שמומלץ לשלב צבעים עזים בגוונים חמים על מנת ל'החיות' את החלל. בכדי להימנע ממצב זה, רצוי לשלב 'זריקות של צבע' על ידי שילוב של אביזרים משלימים ופריטי נוי כגון ידיות, טקסטיל, תמונות ואקססוריז נוספים.
 4. מטבח לבן שיש אדום

  זריקות של צבע במטבח לבן, מתוך אתר אבן קיסר

 5. חמישים גוונים של לבן– כאשר הארונות , משטחי העבודה, והריצוף הם באותו גוון לבן ישנו אתגר עיצובי והוא להימנע ממצב בו כל המטבח יראה בגוון אחד וייחסר בו עניין ועומק. כדי להימנע ממצב זה, חשוב לדאוג שהצבעים שממסגרים את החלל- הן בתקרה והן הרצפה, יהיו גוונים שונים מלבן. תתי הגוונים יתנו אפקט של עומק ובאמצעות החזרי אור שונים מהתאורה, יטילו צלליות שונות על המשטחים הלבנים ובכך ייצרו משחק של סקאלת צבעים, ולא רק גוון אחד שולט.
 6. עולם עשיר חומר וטקסטורה– דרך נוספת ליצור אשליה של עומק היא על ידי שילוב אקלקטי של מרקמים שונים וחומרי גלם שונים על מנת ליצור מרחב שיש בו עניין ועולם פנימי עשיר. שילוב של ריצוף שיש לבן עם חיפויים של זכוכית חלבית, וארונות עץ וכולם בגוון דומה, ייצרו מרחב בו עניין ושוני. לא רק חומרים כי אם מרקמים שונים של אותו חומר ייתנו את אותו אפקט, כלומר שילובים של ריצוף שיש עם טקסטורה לצד ריצוף שיש במראה נקי וגימור מבריק גם כן יתנו פתרון מעניין לאותו אתגר עיצובי.
 7. מטבח כפרי בגוון לבן, מתוך אתר אבן קיסר

  מטבח כפרי בגוון לבן, מתוך אתר אבן קיסר

 8. אור כאלמנט עיצובי– תאורה היא אחד הפרמטרים המשפיעים ביותר על הנראות של החלל כולו, והכוונה כאן היא בעיצוב המאור עצמו. במטבחים לבנים מאוד מומלץ לאפשר כמה שיותר טבעית. אם יש חלון מומלץ להגדיל אותו למימדיים מקסימליים. אם בכוונתכם להוסיף וילונות דאגו שיהיה ניתן לווסת אותם ככל האפשר. בנוגע לתאורה המלאכותית, התרחקו מתאורה לבנה (כמו מנורות חסכוניות בגוון לבן, ונורות פלורסנט) כמו מאש, והעדיפו נורות בעלות גוון צהוב וחם, עם אהילים מרככים, לתאורה מעודנת ונעימה.
 9. לסיכום

  המטבח יצא מגדרו הפונקציונלי המקובל לפני זמן רב, ומאז נהייה לב הבית ופעילותו הרוחשת. על כן על העיצוב של אותו חלל חש השפעה מכרעת על האווירה בבית. אם החלטתם ללכת בקו העיצובי המאפיין בצבע לבן קחו את הטיפים הללו בחשבון ויישמו אותם בתוכניות פריסת המטבח לפני ביצוע העבודה על מנת להוציא את המיטב שבנראות המתקבלת בחלל.

Related Posts:

 • No Related Posts